FL#3 - Biržai (Lietuva)
This page is also available in English
Vieta
BIRŽŲ RAJONAS (Lietuva)
Sekėjo vieta - Biržų rajonas, bendradarbiauja su demonstracine vieta #3 - Žemgalos regionu. Biržų rajonas yra Lietuvos šiaurėje, Latvijos pasienyje. Rajonas yra kaimiškas/žemdirbystės (biogeografinis tipas: borealinis), kurio apytikslis plotas yra 1476 km2, užstatytos teritorijos – 1,3 %.
© Google Map
Teritorijos aprašymas
Biržų rajono savivaldybė yra Lietuvos šiaurėje, Latvijos pasienyje. Savivaldybės plotas – 1476 km². Dalis Biržų rajono teritorijos patenka į karstinį regioną, kuriame vyrauja smulkūs žemės ūkio paskirties žemės plotai, suskirstyti atskiromis karstinėmis daubomis ar jų sistemomis. Biržuose teka upės Nemunėlis (ribojasi su Latvija), Apaščia ir Tatula. Teritorijoje yra 17 ežerų ir 2 tvenkiniai. Didžiausias iš jų Širvėnos ežeras, kuris yra seniausias dirbtinis Lietuvos ežeras. Vandens telkiniai užima 2,6 % ploto, miškai savivaldybės teritorijoje sudaro 26,4% ploto.
Klimato iššūkiai
Dėl klimato kaitos prastėja hidrometeorologinės sąlygos rajone, didesnė stipresnių ir dažnesnių liūčių tikimybė. Aktyvi žemės ūkio veikla blogina vandens kokybę ir biologinę įvairovę. Lėtas vandens kokybės gerinimo infrastruktūrų atnaujinimas ir plėtra bei augančios nuotekų ir vandentiekio tinklų eksploatavimo išlaidos yra sąlygos, kodėl būtina ieškoti alternatyvių, aplinkai draugiškesnių sprendimų, tokių kaip gamtiniais procesais paremti sprendimai (toliau tekste NBS, angl. Nature Based Solutions).
Planuojama veikla
FL#3 perims žinias ir patirtį (stebėdamas DS#3) šiais aspektais:
- Kaip suinteresuotosios šalys dalyvauja projekte;
- Paaiškinti technologinius aspektus demonstracinėse vietose;
- Dirbtinių pelkių potencialo įvertinimas;
- Dirbtinių pelkių projektavimas ir pritaikymas gyvulininkystėje, mažose gyvenvietėse;
- Sistemingas ir kryptingas planavimas, demonstruojantis NBS įgyvendinimo procesą;
- Galimybių finansavimui gauti ir dirbtinių pelkių pritaikymo įvairiose regiono dalyse studija;
Tuo papčiu metu, pasitelkus ekspertus, bus ištirtos Biržų rajone dirbtinėms pelkėms įrengti tinkamos teritorijos, bei pritaikytos sekėjo atvejui DS#3 parengtos dirbtinių pelkių planavimo, projektavimo ir įgyvendinimo gairės.
Konkretūs sekėjų veiksmai, kuriuos reikia įgyvendinti:
Socialinis priėmimas:
- Sąmoningumo didinimas, piliečių įtraukimas;
- Valdymas (politikos ir reguliavimo sistema);
- Konkrečių problemų identifikavimas (t. y. veiksmų plano nustatymas);
- Mokslo ir politikos sprendimų ryšių skatinimas;
- Planavimas.
Gebėjimų stiprinimas:
- Pasidalinimas gerąja patirtimi, strategija ir įrankiu (t. y. dėl NBS įgyvendinimui skirtos finansinės priemonės sukūrimo ir vykdymo);
- Mokymai viešiesiems ir privatiems sprendimus priimantiems asmenims bei vietos ir regionų valdžios institucijų techninėms komandoms.
Pakartojamumas:
- Projekto savininkų, pasirengusių pakartoti demonstracinius modelius, identifikavimas;
- Įdiegtas NBS lokaliai (jei galima užtikrinti finansavimą).
Stebėjimas/vertinimas:
- Lokaliai įgyvendintų naujų NBS projektų stebėsenos ir vertinimo strategija.
Ambicijos
AMBICIJOS PROJEKTO METU
- Įgyti patirties ir žinių apie NBS taikymą;
- Gauti daugiau supratimo apie NBS taikymo naudą ir populiarumą;
- Atlikti finansavimo ir investavimo į dirbtines pelkes regione galimybių studiją;
- Pritaikyti gaires iš demonstracinio atvejo planuojant, projektuojant ir įrengiant dirbtines pelkes, skirtas vandens valymui gyvulininkystės įstaigose ir mažuose kaimuose.
Didžiausias rezultatas – turėti bent vieną įrengtą dirbtinę pelkę vandens valymui. Šio įgyvendinimo išlaidos nėra įtrauktos į NATALIE biudžetą ir būtų gaunamos iš kitų šaltinių.
AMBICIJOS PO PROJEKTO
Galimybių studija bus pagrindas gauti finansavimą dirbtinėms pelkėms įrengti – dėl to NBS taikymas vandens kokybei gerinti plis ir populiarės. Siekiama, kad NBS būtų plačiai naudojami, nes jie yra suprantami visuomenei ir yra laikomi pageidaujamu sprendimu. Kartu, įgyvendinus NBS, tikimasi, kad padidės biologinė įvairovė ir sumažės potvynių rizika.